WETERYNARZ OKULISTA WROCŁAW
Diagnostyka i leczenie okulistyczne zwierząt.
OKULISTYKA KONI
Weterynaryjna okulistyka koni to bardzo wąska specjalizacja, która łączy w sobie wiedzę z zakresu okulistyki weterynaryjnej oraz hipiatrii.
Oferujemy pełne badanie okulistyczne koni z możliwością dojazdu do stajni oraz konsultacje stacjonarne w Międzynarodowym Instytucie Medycyny Translacyjnej.
Badanie okulistyczne wykonujemy za pomocą specjalistycznego sprzętu takiego jak lampa szczelinowa, oftalmoskop pośredni czy tonovet, który bada ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Wykonujemy USG gałki ocznej i przestrzeni zagałkowej.
Dysponujemy również badaniami specjalistycznymi takimi jak ERG czyli badanie czynności siatkówki czy retinoskopia, która pozwala określić występowanie krótko- lub dalekowzroczności u koni.
Wykonujemy specjalistyczne badanie okulistyczne o charakterze kupna-sprzedaży wraz z oceną ostrości wzroku, co ma znaczenie u koni sportowych, zwłaszcza trenowanych w dyscyplinie skoki przez przeszkody lub WKKW.
Jako jedyny ośrodek w Polsce wykonujemy zaawansowane zabiegi chirurgiczne takie jak podtwardówkowe implanty z cyklosporyny, chirurgię jaskry oraz operację zaćmy, czyli fakoemulsyfikację. Doktor Cisło jako pierwszy lekarz w Polsce z powodzeniem zoperowała 2 miesięcznego źrebaczka o imieniu Lakshmi z zaćmą wrodzoną.
Dzięki współpracy z biotechnologami z Międzynarodowego Instytutu Medycyny Translacyjnej skutecznie leczymy immunologiczne zapalenie rogówki za pomocą terapii immunomodulującej.
Nasz Zespół opracował również implanty z cisplatyny , które służą do efektywnej terapii raka płaskonabłonkowego oraz sarkoidów u koni. Dodatkowo dysponujemy chirurgią laserową przy usuwaniu zmian nowotworowych.
Końscy pacjenci leczeni stacjonarnie w MIMT otrzymują spersonalizowaną terapię regeneracyjną w zakresie chorób oczu. Publikacje w światowych prestiżowych pismach naukowych pozwalają nam na ciągły rozwój badań, które służą promowaniu okulistyki zwierząt.
Nasza oferta obejmuje również nowoczesną chirurgię laserową: fotodynamiczną terapię immunologicznego zapalenia rogówki Emundo, chirurgię jaskry czyli cyklofotoablację oraz terapię raka płaskonabłonkowego czy laserowe usuwanie cystic corpora nigra.
Okulistyka koni i nauka to nasza miłość i pasja.
OKULISTYKA PSÓW ORAZ OKULISTYKA KOTÓW
Jak bada wzrok psi okulista? Jakie krople dla psa do oczu zastosować? Czy okulista dla psa może sprawdzić wzrok mojego czworonożnego przyjaciela? Oczywiście, że tak! Zapraszamy na konsultację! Wykonujemy pełne badanie okulistyczne psa i kota z użyciem specjalistycznego sprzętu, takiego jak lampa szczelinowa, oftalmoskop pośredni czy tonovet, który mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Wykonujemy USG gałki ocznej i przestrzeni zagałkowej.
Dysponujemy specjalistycznym sprzętem okulistycznym takim jak ERG, które bada czynność siatkówki czy angiografią fluoresceinowa, która obrazuje unaczynienie struktur oka, co pozwala na wczesne wykrywanie chorób siatkówki czy określenie rodzaju zmian rozrostowych w oku.
Nasza klinika okulistyczna dla psów i kotów oferuje pełny zakres zabiegów operacyjnych: chirurgię jaskry (cyklofotoablacja, zastawki Ahmeda), chirurgię zaćmy metodą fakoemulsyfikacji, usuwanie zmian rozrostowych z zastosowaniem lasera, plastykę powiek, laserowe usuwanie rzęs dwurzędowych.
Zajmujemy się nowoczesną diagnostyką i terapią zespołu suchego oka.Wszczepiamy podspojówkowe implanty z cyklosporyny, które hamują objawy choroby przez 12 miesięcy!
We współpracy z Międzynarodowym Instytutem Medycyny Translacyjnej opracowaliśmy nowatorską terapię regenerującą siatkówkę RetiRegen.
MEDYCYNA REGENERACYJNA
Zakres naszego działania w polu naukowym to tak zwana medycyna translacyjna. Polega ona na zastosowaniu nowatorskich terapii z zakresu medycyny regeneracyjnej i bioinżynierii tkankowej w leczeniu chorób zwierząt i ludzi. Kluczowym celem medycyny translacyjnej jest skrócenie czasu od badań naukowych do gotowego leku czy terapii. Nasza praca skupiona jest między innymi na terapii zespołu suchego oka poprzez przeszczep komórek macierzystych do gruczołów łzowych chorego pacjenta. Opracowaliśmy metodę leczenia immunologicznych zapaleń rogówki u koni i psów. Zwieńczeniem naszych badań nad procesami gojenia rogówki jest preparat Vital drop. Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie na zasadzie medycyny spersonalizowanej, ponieważ często terapię dobieramy i modyfikujemy w sposób unikatowy.
RetiRegen
Doktor Anna Cisło wraz z Zespołem jest autorką nowatorskiej terapii regenerującej siatkówkę u psów i kotów. Zwieńczeniem wieloletnich badań naukowych jest publikacja w prestiżowym Journal of Clinical Medicine, która opisuje nowatorką metodę leczenia chorób siatkówki.
Dzięki nowatorskiej terapii, która polega na jednorazowym podaniu do oka czynników regenerujących u 80 % psów i 90% kotów uzyskujemy trwałą poprawę wzroku! Skuteczność terapii nie jest uzależniona od przyczyny choroby siatkówki. Dzięki interakcji na poziomie materiału genetycznego uzyskujemy poprawę wzroku nawet u pacjentów z genetycznymi chorobami siatkówki takimi jak postępujący zanik siatkówki(ang. Progressive retinal atrophy, PRA) u psów.
OKULISTYCZNA PRZYCHODNIA WETERYNARYJNA – OKULISTA WETERYNARZ WROCŁAW
Dawniej pojęcie słowa „weterynarz” oznaczało hodowcę zwierząt. W dzisiejszych czasach weterynaria jest jedną z trzech nauk lekarskich. W celu wykonywania zawodu lekarza weterynarii, osoba zainteresowana musi ukończyć 5,5 letnie studia weterynaryjne, a następnie uzyskać prawo do wykonywania zawodu weterynarza od Izby lekarsko-weterynaryjnej.
Głównym zadaniem lekarzy weterynaryjnych jest przede wszystkim badanie stanu zwierząt oraz pomaganie im w razie takiej potrzeby. Opierają się oni na badaniach laboratoryjnych oraz innych badaniach diagnostycznych. Weterynarze powinni również wiedzieć jak działać profilaktycznie, a więc jak zapobiegać przeróżnym schorzeniom, które czekają na nasze pupile.
OKULISTYKA WETERYNARYJNA JAKO JEDNA Z NAJBARDZIEJ WYMAGAJĄCYCH SPECJALIZACJI MEDYCYNY WETERYNARYJNEJ
Jedną ze specjalizacji medycyny weterynaryjnej jest okulistyka zwierząt. Jest to jednak bardzo rzadko spotykana specjalizacja u weterynarzy pomimo często pojawiających się chorób, zaburzenia funkcji oczu i nieprawidłowości narządu wzroku u zwierząt. Okulista weterynaryjny zajmuje się przede wszystkim oczami naszych pupilów, a także ich narządami dodatkowymi takimi jak: powieki, gruczoły łzowe oraz rzęsami. Okulista dla zwierząt powinien wykazywać się szczególnie dużą precyzją, delikatnością oraz nienaganną znajomością budowy oka. W środowisku lekarskim okulistyka koni oraz ogólna okulistyka zwierząt uznawana jest za interesująca i wymagającą dużych kwalifikacji specjalizację medycyny weterynaryjnej.
Oczy są bardzo ważnym narządem, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Większość pupili ma znacznie lepiej wykształcone zmysły niż ludzie, jednak mimo wszystko w większości polegają one na wzroku. Każde zaburzenie czy nieprawidłowość może mieć bardzo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie naszego psa, kota czy konia. Bardzo często okazuje się, że leczenie oczu zwierząt jest znacznie trudniejsze niż leczenie narządu wzroku u ludzi. Nie pomaga również fakt, że oczy ludzi i większości ssaków są podobnie zbudowane. Główne różnice to przede wszystkim kształt, rozmiar, położenie w czaszce czy możliwości percepcyjne. Wszystko to komplikuje również trochę odmienna charakterystyka oczu u poszczególnych gatunków zwierząt, które trafią do weterynarza okulisty. Najczęstszymi pupilami, które trafiają do naszej specjalistycznej kliniki okulistycznej są oczywiście psy, koty oraz konie.
CHOROBY OCZU U ZWIERZĄT, Z KTÓRYMI MUSI ZMIERZYĆ SIĘ WETERYNARZ OKULISTA WROCŁAW
Bardzo często dochodzi do sytuacji, że przez długi czas nie zauważamy choroby oczu u zwierząt. Czasami zdarza się, że dana choroba nie daje żadnych fizycznych objawów, które moglibyśmy zinterpretować jako zaburzenie funkcjonowania narządu wzroku. Zdarzają się również przypadki, kiedy opiekun niemal natychmiast zauważa nieprawidłowości w funkcjonowaniu oczu jego pupila. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest jak najszybsze udanie się do specjalisty jakim jest weterynarz okulista.
Pierwszy niepokój powinien się w nas pojawić, kiedy nasz pies, kot lub koń, który do tej pory świetnie sobie radził nagle porusza się w sposób nieskoordynowany, wpada na różne przedmioty bądź nie zauważa innych zwierząt czy ludzi. Znacznie większy niepokój budzi się w nas, gdy na oczach zaczynają pojawiać się fizyczne zmiany takie jak sącząca się wydzielina czy widoczne zmętnienie. W takim przypadku nie warto zwlekać ani jednego dnia, gdyż choroba może być poważna. Jesteśmy świadomi jak ważne są oczy zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Pomocny w takiej sytuacji okaże się psi okulista, koci okulista, okulista dla koni bądź ogólnie okulista zwierząt. Przychodnia okulistyki weterynaryjnej będzie posiadała niezbędny sprzęt oraz doskonałych specjalistów, którzy będą potrafili postawić diagnozę i wyleczyć naszego pupila. Kluczową umiejętnością okulisty weterynaryjnego jest postawienie szybkiej i trafnej diagnozy, gdyż czas wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie zwierzęcia. Poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych zaburzeń funkcjonowania narządu wzroku oraz chorób dotyczących oczu naszych pupili.
- Zaćma jest najpopularniejszą chorobą z jaką muszą sobie radzić weterynarz, psi okulista, koci okulista czy okulista leczący ludzi. Jej objawem jest zmętnienie soczewki oka wywołane odkładaniem się w jej komórkach nieprzejrzystych białek. Takie zmiany zachodzą z czasem naturalnie w każdym organizmie, jednak w pewnych przypadkach są one patologicznie szybko, co może skutkować utratą wzroku w bardzo młodym wieku. Choroba ta może dotyczyć jednego oka bądź obojga, a jej przebieg może się szybko pogłębiać. Zaćma może mieć uwarunkowania genetyczne lub zostać wywołana przez infekcje lub zaburzenia metaboliczne. Zdarza się także, że wywołują ją również zatrucia pokarmowe czy niedobory żywieniowe. Najczęściej jest wynikiem urazu lub innych schorzeń, w tym np. cukrzycy. Czasami pojawia się ze względu na zaawansowany wiek naszego pupila. Jedynym rozwiązaniem jest tutaj okulista dla psa bądź ogólny okulista zwierząt. Niezależnie od przyczyny zaćmy, jedyną metodą leczenie jest operacja. Polega ona na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, sztuczną. Zabieg wymaga wyjątkowej precyzji, a także jest bardzo kosztowny. Niestety jest to jedyny sposób na uratowanie wzroku kota, psa, czy konia.
- Jaskra jest równie często występującą chorobą zarówno u ludzi jak i zwierząt. Polega ona na patologicznym wzroście ciśnienia śródgałkowego, wywieranego przez wypełniającą oko ciecz wodnistą. Nieustanny ucisk na nerw wzrokowy, który jest efektem wzrostu ciśnienia, może w konsekwencji uszkodzić nerw i doprowadzić do utraty wzroku. Może pojawić się samoistnie lub wystąpić w wyniku innych schorzeń np. nowotworów bądź urazów. Bardzo często właściciele nie zauważają pierwszych objawów lub je bagatelizują, w konsekwencji czego klinika okulistyczna weterynaryjna diagnozuje jaskrę, kiedy pupil stracił już wzrok w jednym oku. Bardzo ważna w przypadku jaskry jest wczesna i trafna diagnoza. Okulista dla koni, okulista dla psów czy też okulista dla kota może zdiagnozować jaskrę na podstawie analizy tarczki nerwu wzrokowego, a także poprzez badanie pola widzenia. Leczenie może być farmakologiczne, jednak zdarza się również, że konieczna będzie operacja.
- Nowotwory, w tym te dotykające oczu są oczywiście najgroźniejszą chorobą z jaką spotykają się ludzie oraz zwierzęta. Jednym z nich są złośliwe siatkówczaki, mięsaki i gruczolaki. Znaczna część nowotworów powoduje zmianę koloru tęczówki lub nietypowy pobłysk źrenicy. Po zauważeniu takich zmian naszego pupila powinien niezwłocznie obejrzeć okulista dla psa, okulista dla kota lub ogólny okulista weterynarz.